Informácie o projekteMapa stránokKontakty
Online výstava agrotechniky a agrotechnológií. Otvorené 365 dní v roku, 7 dní v týždni, 24 hodín denne.

Lemken VariTanzanit

Ťahaný pluh Lemken VariTanzanit

 

Cieľ bol formulovaný jednoducho: Inžinieri z firmy LEMKEN mali vyvinúť pluh, ktorý dosahuje väčšieho plošného výkonu a spotrebuje menej pohonných hmôt. Vznikol z cela novodobý koncept pluhu, ktorý pri prvom praktickom použití prekvapí. Rozhodujúca myšlienka vývojových pracovníkov firmy LEMKEN: Spojiť prednosti neseného pluhu s prednosťami návesného pluhu. Týmto sa zrodil prvý hybridní pluh, pokrstený menom VariTansanit.

VariTansanit je zavesený ako nesený pluh a pohybuje sa ako návesný pluh. Naviac: Vďaka elektronicky riadenému hydraulickému hornému tiahlu je možné rozložiť časť hmotnosti pluhu na zadnú nápravu traktoru. Ako u neseného pluhu sú potom ťažné sily rozložené na zadnú nápravu traktoru.

To znamená: vyššia priemerná rýchlost a tým hospodárnějšia orba pri rovnakom výkone traktora. Vďaka tomu je možné 6 alebo 7 radličný VariTansanit používať aj s ľahkými, ľahko ovládateľnými traktormi, ktorých výkon by nestačil pri zrovnateľnom návesnom pluhu.

To znamená, že pri rovnakom plošnom výkone a kvalitnej práce môžeme ušetriť 60 koní. Keď berieme v úvahu nový systém pluhu podrobnejšie, napadá nás podobnosť s návesným pluhom. Aj u VariTansanitu sa rám pluhu otáča cez stabilizátor, teda pomocný rám. Tento leží hlbšie, je menší a tým podstatne ľahší než pri tradičnom návesnom pluhu. Hydraulické  oporné koleso v predĺžení stabilizátoru podpiera pluh a zaisťuje precíznu hĺbku orby a dôkladné utužovanie. Na súvratí sú potom prednosti kombinovaného konceptu očividné. Otáčanie je ako pri návesnom pluhu pomocou dvoch hydraulických piestnic. Mechanické sily pri otáčaní pluhu sú kompenzované stabilizátorom a operným kolesom tak, aby bol šetrený materiál. Kvôli väčšiemu zaťaženiu na nápravu je práve vďaka rovnomernému zaťažení zadnej nápravy traktoru možné stabilizované otáčanie. Vďaka sériovému súvraťovému manažmentu môže byť naprogramované časovo závislé zdvíhanie a otáčanie VariTansanitu rovnako ako priebeh zahĺbovia pluhu. Automaticky sa systém otáča v neutrálnej polohe, pričom všetky funkcie sú elektronicky kontrolované. Je to praktické pre vodičov traktoru, ktorí sa môžu naplno koncentrovať na jazdu na súvrati. Samozrejme firma LEMKEN prebrala pre VariTansanit osvedčený Optiquick-System, a tak je hybridný pluh stále optimálne zariadený a ďalej klesajú náklady na pohonné hmoty.
VaritTansanit ponúka najvyššiu flexibilitu. Vďaka prestavovaniu šírky pracovných záberov sa dajú jednotlivé telesá hydraulicky nastaviť medzi 35 a 55 cm, čo umožňuje pracovné šírky medzi 1,50 a 3,85 m. Kto hľadá súčasne maximálnu istotu pri použávaní, nachádza ju u inovatívnych poistkách proti preťaženiu Hydromatic. S týmto od základu novo vyvinutým systémom poistiek proti kameňom boli po prvý krát vybavené modely VariTansanit. Novodobé uloženie Hydromatic udržuje orné koleso obzvlášť stabilné. Bezúdržbové hydraulické prvky proti preťaženiu dovoľujú vychýlenie o 38 cm hore a až o 20 cm na stranu. Teda dostatok volného priestoru, aby bolo možné bezporuchovo orať. Keď sa zmenia pôdne podmienky, je možné vypínacie sily Hydromaticu pohodlne prispôsobiť z kabíny traktoru.

Modely VariTansanit sú dodávané ako prvé z pluhov firmy LEMKEN s novou generáciou orných telies DuraMaxx. S orebnými telesami DuraMaxx sa zvyšuje trvanlivosť o 50%, zatiaľ čo časy nutné na výmenu opotrebovaných dielov sa vďaka rýchlemu systému vymenenia bez použitia náradia redukujú okolo 80%. Hybridným pluhom VariTansanit od firmy LEMKEN získali technici z firmy LEMKEN znovu priekopníka, ktorý bude na trhu pluhov v nadchádzajúcom roku udávať rozhodujúci smer. Nie bez dôvodu obdržal VariTansanit na Agritechnike v roku 2005 od odbornej tlače DVL - nakladateľstvo označenie „Stroj roku“. Poľnohospodári majú vďaka VariTansanitu k dispozícii absolútne nový, technicky dokonalý pluh, ktorý vyžaduje menší výkon traktoru, a napriek tomu dosahuje extrémne vysokého plošného výkonu. Toto chápe firma LEMKEN ako moderné, efektívne a k životnému prostrediu šetrné spracovanie pôdy.


Fotografie Lemken VariTanzanit

Lemken VariTanzanitLemken VariTanzanitLemken VariTanzanitLemken VariTanzanitLemken VariTanzanitLemken VariTanzanitLemken VariTanzanit

Videá Lemken VariTanzanit

Dokumenty Lemken VariTanzanit

Servis techniky Lemken v SR zabezpečuje:Nitrianská cesta 5
917 01 Trnava

Telefón +421 908 715 179
Fax +421 33 53 53 799
Email m.fiala@lemken.com
Web

Moje meno:

Tel./e-mail:

Otázka:


 

Poľnohospodárska technikaNewsletter

Aktuálne informácie z AgroExpo priamo na Váš e-mail.

Poľnohospodárske spravodajstvo